אלגריבה ירושלים- מרכז תרבותי עולמי למורשת יהדות תוניסיה בירושלים

"וצור ישראל יקום ויקבץ נדחינו מארבע כנפות תבל ובאו ורננו לה' בציון  ירושלם"

היישוב היהודי באי ג'רבא שבדרום תוניסיה, הוא עתיק ביותר ומתקיים באופן רציף מאז ימי חורבן הבית לפחות. אחד הדברים שגיבשו את הקהילה הן בג'רבא והן בתוניסיה כולה הוא בית הכנסת "אלגריבה".

הוד של קדושה וחן של קדמוניות אופפים את בית הכנסת המופלא הזה, המקודש והמפורסם בבתי הכנסת בצפון אפריקה והקדום שבהם. מספרים על אבן מאבני בית המקדש המושקעת ביסודותיו ועל דלת מדלתות בית המקדש שהביאו עמם הגולים הראשונים.

"אלגריבה" שאחד מכינויה הרבים הוא "המופלאה" המתאר אותה להפליא מלאה סיפורים על מעשי ניסים ונפלאות. רגשות האהבה והערצה לבית הכנסת עלו עם היהודים מתוניסיה. אותם עולים הרגישו כי קליטתם לא תהיה שלמה אם לא יזכו להעלות עימם גם את "אלגריבה" לירושלים, שהרי כך היה שמה – "סקיפת ירושלים" לאמור "פרוזדור לירושלים".

וכך קמה העמותה שלנו, אלגריבה – המרכז התרבותי העולמי למורשת יהדות תוניסיה בירושלים, במטרה להקים מרכז רוחני ובית אוצר למורשת יהדות תוניסיה ותרבותה, תוך הקמה מחודשת של מבנה בית הכנסת. יהדות תוניסיה שעלתה לארץ היא שותפה מלאה בעשייה הציונית והדתית ובכל תחומי החיים: חקלאות, חרושת, תורה, מדע והוראה.

הגיעה העת כי יהדות צנועה זו תקים לתפארת את מרכזה הרוחני, בו תשמר ותחייה מורשת ותרבות.

המטרה העיקרית של עמותת אלגריבה היא להקים מרכז תרבותי רוחני ומקדש מעט – דומה למקורו- אשר ישמר את המורשת התרבותית המפוארת של יהדות תוניסיה כרכיב ייחודי של המורשת היהודית. המדובר בגדולי תורה וחכמיה, במשוררים ופייטנים ובאלפי ספרים ותעודות, המבקשים להם מרכז שיאספם, ישמרם וינחילם לדורות הבאים. המרכז, שבנייתו החלה, נמצא בירושלים סמוך לטיילת שרובר המתנשאת מעל נופה המדהים של העיר העתיקה והכותל המערבי, ומחכה לתמיכת הציבור והמוסדות להשלמתו בשעה טובה ומוצלחת.

העמותה בשיתוף פעולה עם מועצת הנשים למען אלגריבה פועלת להפיץ מורשת יהדות תוניסיה בקרב בני העדה וכלל הציבור בישראל ולהנחילה לדורות הבאים, לקיים פעילות חינוכית תרבותית, כגון ציון אירועים מיוחדים בחיי העדה וכן מפגשים וערבי שירה ופיוט.

כמו כן מעוניינים להקצות משאבים למתן מלגות לסטודנטים ותמיכה בנזקקים ולעודד מחקרים אקדמיים בנושא מורשת יהדות תוניסיה, להחיות את השפה היהודית-ערבית ולפעול למען קירוב לבבות בין פלגי העם השונים בישראל.

חשוב לציין שהמשבר הכלכלי האחרון שפקד את העולם כולו גרם להפסקת הבנייה.

אנו פונים לקהל הרחב יוצאי תוניסיה ואוהדי הרעיון והחזון, להירתם ולהרים תרומה להצלת הבית שהחל להיבנות לתפארת מדינת ישראל. אנו קוראים לכל משפחה ומשפחה להיות חלק מן המפעל הגדול והמופלא הזה למען כלל יהדות תוניסיה ולמען כלל ישראל.

סגור לתגובות.